Finanstwitter

Finanstwitter, det svenska communityt inom ekonomi och finans på Twitter, är ett jättebra ställe när det gäller att hänga med vad som händer inom finansvärlden, lära sig nya saker, och dessutom få kontakt med likasinnade.

Så, är du det minsta lilla intresserad av aktier är det här du ska vara.

De mest använda hashtags på Finanstwitter är #PrataPengar, #Aktier, och #Finanstwitter, men även #Uppesittarkväll är en populär hashtag att använda sig av i samband med löning.

Listan här nedanför presenteras utan inbördes ordning. Och det finns naturligtvis många andra konton är värda att följa på Finanstwitter, men vi kan omöjligt ha med alla – så här är några av de som vi verkligen tycker man bör följa.

Du får gärna följa oss på Twitter så att du inte missar något av det vi lägger ut där!

Rekommenderade konton på Finanstwitter

Nicklas Andersson @investeraren

Lundaluppen @lundaluppen

Alexander Eliasson @alexeliasson

Erik Hansén @erikhansen_ig

Johanna Kull @kulljohanna

Ekka Lundin @ekkalundin

Stefan Thelenius @stefanthelenius

Matilda Karlsson @karlsonmatilda

Niklas Ramstedt @ramlars77

Jesper Norberg @ekonomijesper

Albin Kjellberg @aktiealbin

Elin Agorelius @elinagorelius

Tove Zander @zandertove

Anna Svahn @annaannasvahn

Alexander Gustafsson @alexandergust

Johan Elmquist @johan_elmquist

Joakim Bornold @jockebornold

40procent 20år @40procent20ar

Jonas Olavi @j_olavi

Frida Bratt @fridanordnet

Marcus Hernhag @marcushernhag

Magnus Andersson @lou_mannheim

Charlie Bilello @charliebilello

OddStats @oddstats

Maria Landeborn @marialandeborn

Johan Javeus @johanjaveus

Niklas Aldén @alden_niklas

Michael Livijn @mlivijn

ValueWizard @valuewizard

Financeamir @financeamir

Karl-Mikael Syding @turemasing

AktieEntreprenören @aktieprenoren

Mikael Sarwe @mikaelsarwe

Robert Oldstrand @robertoldstrand

Gustav @aktieblogg

Petrusko @therealpetrusko

Michael Batnick @michaelbatnick

Miljonär innan 30 @miljonarinnan30

Framtidsfeministen @framtidsfemnstn

Maud Lindh @melindh

Tre snabba tips innan du läser vidare:
⭐ Hos Avanza.se handlar du aktier & fonder helt courtagefritt så länge du har max 50k på ditt konto.
⭐ Hos Etoro.com/sv handlar du alltid aktier helt courtagefritt. Där kan du dessutom handla kryptovalutor, råvaror, index, valutor osv med valbar hävstång.
⭐ På IG.com/sv kan du öppna ett konto & följa världens marknader i realtid 24/7. På deras app & plattform kan du även göra teknisk analys samt gå lång/kort på världens marknader med valbar hävstång via CFD:s.

Det är helt gratis att öppna kontot hos alla tre

Disclaimer: Etoro erbjuder bland annat CFD-handel. 78% av privatpersoner som handlar via Etoro förlorar pengar när de handlar med CFD:s. Du bör överväga om du förstår hur CFD:s fungerar och om du har råd att ta den höga risken att förlora dina pengar.

Bra nyhetskonton att följa

Finwire@finwire

Nyhetsbyrån Direkt@direktse

Direkt Börs@borsredaktion

Direkt Makro@makroredaktion

Omni Ekonomi@omniekonomi

CNBC Now@cnbcnow

EFN@efntv

Dagens Industri@dagensindustri

Bloomberg Markets@markets

LiveSquawk@livesquawk

Saknar du något konto på listan?

Har du tips på någon eller några från Finanstwitter som du tycker borde vara med på den här listan?

Kontakta oss isåfall, vår e-post är [email protected].

Foto av författare
Joakim Ryttersson ansvarar för det redaktionella innehållet på Aktiewiki.se. Joakim har över 20 års erfarenhet av olika typer av investeringar. Han har stor erfarenhet av både långsiktig och kortsiktigt handel på börsen där både teknisk- och fundamental analys används för att hitta rätt investeringar.